Jdi na obsah Jdi na menu
 


mléčná hmota a kupované hmoty

 

ruzicky.gif

 

Marcipán podle p. Pelikána

300g cukr moučka
300g fondán  - od malátků, nebo z makra  balený po 1 kile
300g sušené polotučné mléko
45g 100% tuk Omega
75g glukóza
10g vanilkový cukr – já ho nedávám, je hrubý
mandlová trest podle chuti
V mikrovlnce rozehřeji tuk, glukózu a asi 20 ml vody – vše se musí rozpustit. Přes síto proseji cukr a mléko a přidám fondán – toto začnu pomalu smíchávat a k tomu přidávám rozpuštěný tuk s glukózou, vodou. Přidám i trest. V původním receptu je uvedeno, že do této dávky hmoty má být dáno asi 45 ml vody, ale někdy je to i méně – používám na to stříkačku. Pozor, s přidáváním vody opatrně. Jakmile mám celou hmotu zpracovanou dohromady, navlékám si rukavice a s nimi hmotu pořádně zpracuji. Klidně si ještě několikrát ruce opláchnu v teplé vodě a s nimi hmotu hňápám – takže tam vlastně přidávám malé množství vody. Zpracování je důležité a poznám to tak, že jednak hmota nelepí a jednak rukavice mám jakoby mastné, protože se na nich rozpouští tuk. Rukavice si beru až nakonec, protože hned na začátku je hmota tak lepkavá, že mi je i stahuje s rukou. Poté nechám hmotu asi půl a ž hodinu odpočinout a ještě jednou propracuji. Marcipán uchovávám měsíc v mikrotenovém sáčku, pak ho už nepoužiji, a při zpracování ho jemně nahřeji v mikrovlnce a opět zpracuji v rukavicích, které zvlhčuji vodou. Pak ho několikrát rozválím, abych měla jistotu, že i drobné hrudky takto rozbiji.

POZOR: pokud máme fondán balený po pěti kilech v kbelíku, tak do marcipánu nedáváme skoro žádný tuk.

 Hmota je vhodná více na potahování, modelovat z ní jde taky dobře, ale někomu se zda, že pomaleji zasychá

---------------------------------------------

Velmi dobrá hmota na modelování je tato - dělala jsem z ní menší orchideje s mřížkou - tímto děkuji Arielll za možnost vložení receptu

20 dkg sušeného polotučného mléka,
20 dkg moučkového cukru,
3-4 lžičky oleje (kdo chce hmotu měkčí dá 3-4 lžíce oleje),
3-4 lžíce pšeničného sirupu (lžíce nestírat prstem, ale nechat volně stéct a znovu nabrat).

Dá se použít i jiný sirup např. kukuřičný nebo ječný. (Pokud nepečete často a sirup vám zbyde, tak je to skvělé a zdravé sladidlo do čaje.)
Kdo by sirupy nesehnal, může je nahradit medem. Hmota pak není tolik elastická a ozdoby z ní mají tendenci vysychat a praskat.
Trochu teplé vody (asi 30-50 ml) ale s vodou velmi pomalu a opatrně. Určitě nelít všechnu vodu najednou.

já dávám i glukozu

Zde originál recept

--------------------------------------------------------

Občas ještě použiji marcipán ze salka, ale to opravdu výjimečně

---------------------------------------------

Pokud chci bílou hmotu, v poslední době používám hlavně Smartflex, jak velvet, tak flower a Satin Ice. Zkoušela jsem i WI, wiltonský fondant – pasta dáma a ani K2  nebyly nic moc, ale někomu jinému toto může vyhovovat.

 Na květiny používám směs gum pasty se Smartflexem 1/3 ku 2/3 Smartflexu -  směs lépe zasychá a je méně křehká

 Na modelování používám mléčnou hmotu podle Arielll nebo směs Montana, která se mi velmi osvědčila

 Nejlepší bílá hmota, co jsem kdy použila a budu používat, je smartflex - má různé příchutě, já zatím zkoušela jen mandlovou, aby to bylo co nejvíce podobné mléčné hmotě. Dělala jsem z této hmoty jak květinky, tak i třeba dort plachetnici. Zde jsem použila smartflex flower, protože toto byl můj první dort potažený touto hmotou a nevěděla jsem, zda ještě někdo bude další dort s touto hmotou chtít a nechtěla jsem tím pádem kupovat větší množství potahovacího smartflexu - velvet. Navíc cenový rozdíl mezi těmito smartflexy zase tak velký není. Takže dorty lze v pohodě potahovat i modelovacím smartflexem

-----------------------------------------------

Zkoušela jsem i hmotu scotta clarka- zde recept

 Byla chuťově jak sníh, ale  po delší době se nedala znovu použít, takže dělat co v nejmenším množství.


-----------------------------------------------

 Musím zmínit i pravý marcipán – používám ho jen na potažení dortíku a to z důvodu, když potřebuji velké množství marcipánu naráz – tím pádem nemusím vyrábět tolik mléčné hmoty – je to přeci jen docela náročné. V poslední době kvůli pružnosti si míchám 2/3 marcipánu s 1/3 Smartflexu.

 Barry Decor Ivory

 Trochu jsem z této hmoty měla strach, někde jsem vyčetla, že se s ní potahuje špatně. Ono je to spíš o tom, že je potřeba jednak s hmotou rychle pracovat a jednak ji vyválet na tenko - asi 3 mm, což není jednoduché -  protože se hůře rozvaluje. Čím tenší hmota, tím lépe pruží. Rozvalovala jsem ji na kukuřičném škrobu, nenahřívala v mikrovlnce, jen prohňácala rukama. Takže potažení dopadlo dobře, není na hmotě problém pomocí kostice zamaskovat záhyby. Problém byl, že jsme se shodli, že hmota na dortu není chutná -  jak řekla moje drahá polovička, která miluje bílou čokoládu, chutnalo to jako něco mezi kaučukem a žvýkačkou. Samotná hmota v malinkém, opravdu malinkém množství jde, ale v kombinaci s piškotem se to nedalo - chuť nevýrazná až divná, k dortu nesourodá. V podstatě se dá říct, že chut bílé čokolády se objevila až v momentě před spolknutím a byla naprosto zanedbatelná, člověk se musel soustředit, aby tu chuť vůbec zavnímal. Toliko názor mne a mé rodiny -  a to mám doma ještě skoro 2 kila hmoty

  

masle.gif